Neria
Bine ati venit pe forum. Pentru a face parte din echipa noastra va rugam sa va logati.
Sa aveti o zi excelenta.

Neria

Forumul femeilor credincioase

Forum NeriaForum Neria  Site NeriaSite Neria  AcasaAcasa  PortalPortal  CautareCautare  InregistrareInregistrare  Conectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Despre mine... Despre El... Despre noi... Nou!!!
Diana
Ultimele subiecte
» Tea Time Dear (3)
Mar Sept 03, 2013 12:46 pm Scris de Beatrice

» Produse cresterea sanilor
Mier Aug 21, 2013 1:00 pm Scris de cristina90

» Cu ce ati reusit sa scapati de acnee, sau macar sa mai ameliorati situatia?
Lun Iul 22, 2013 2:47 pm Scris de maria912

» Ce suplimente ati folosit pentru a slabi?
Vin Iul 05, 2013 1:50 pm Scris de maria92

» Ce muzica va place?
Joi Mar 07, 2013 10:57 am Scris de marian011

» Recomandati un film sau o carte sau orice altceva merita sa
Lun Feb 11, 2013 11:14 am Scris de cristina34

» Stiati ca...?
Lun Ian 21, 2013 6:15 pm Scris de french79

» Devotionale
Dum Iun 24, 2012 12:38 pm Scris de Melaniuca

» NUMARUL FIAREI : 666
Dum Feb 05, 2012 2:04 pm Scris de petrut-sci7

» Prajitura cu branza
Sam Dec 24, 2011 7:47 pm Scris de Maria

» Cea mai frumoasa poza de vacanta de anul asta
Vin Dec 16, 2011 10:37 pm Scris de frz

» Avortul si implicatiile lui in viata sociala si spirituala!
Vin Sept 23, 2011 11:16 pm Scris de blaj dorina

» Cum ne mai imbracam
Vin Sept 23, 2011 11:01 pm Scris de blaj dorina

» Produse de machiaj
Vin Iul 22, 2011 7:04 pm Scris de adelina1234

» Cozonaci a la Diana
Sam Apr 23, 2011 9:30 am Scris de Maria

» Prioritati & Planificari
Dum Apr 03, 2011 11:13 pm Scris de blaj dorina

» Forum de mamici, Piticii
Dum Apr 03, 2011 10:31 pm Scris de brenda

» La multi ani Brenda !!!
Dum Apr 03, 2011 10:29 pm Scris de brenda

» Maini dibace
Mier Mar 30, 2011 11:26 pm Scris de Maria

» Ce mai gatim azi?
Mar Mar 29, 2011 10:19 pm Scris de brenda

Radio
radiocnm

radio cezareea
Radio Emanuel

Distribuiți | 

Rascumparati vremea!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Neli Pus
Bine ai venit!
Bine ai venit!

Varsta : 34

MesajSubiect: Rascumparati vremea!   Vin Ian 30, 2009 11:03 am

Dragele mele,

E o bucurie sa va reintalnesc!
As vrea sa discutam putin despre timp. Vast subiect, nu? E ceva ce ma pasioneaza si e curiozitatea mea cea mai mare atunci cand intalnesc o persoana. De obicei intreb: "Ce faci azi?" sau "Cum iti petreci timpul?"

Eu am fost educata sa nu pierd vremea. Aveam intotdeauna ceva de facut iar daca nu aveam ... imi gaseam ceva. "Relaxare" era un cuvant care, in mintea mea, era asociat cu "lene". In facultate am fost un geek, adica o tocilara, care avea programata fiecare ora! Imaginati-va ca in fiecare dimineata (mai putin duminica), la ora 6.00 eram pe malul Crisului cu prietena mea si alergam. La 8.00 eram la facultate si apoi urma tot restul programului. Ma adunam acasa seara, rupta, franta dar cu o oarecare multumire....

Domnul mi-a dat insa un sot... RELAXAT! Va dati seama ce bomba ptr. mine NE-RELAXATA! Asta n-a fost tocmai usor, nici ptr. mine nici ptr. el. Am invatat in timp ca relaxat nu inseamna lenes, am invatat ca-i important (atunci cand poti) sa dormi de-amiaz si.... inca invat cum sa alternez odihna cu lucrul! Per ansamblu, sunt multumita de felul in care le imbin pe cele doua. Dar inca mai am de invatat...

Voi ce parere aveti despre timpul vostru? Sunteti multumite de el? Seara, sunteti ok cand va puneti in pat? Va simtiti vinovate ca ati lucrat prea mult ... sau prea putin? Ce ati vrea sa schimbati la felul in care arata o zi din viata voastra?

Va pup cu drag si astept idei, sugestii... sau pur si simplu impartasiti ceva de la voi :)
Sus In jos
Neria
Admin Neria
Admin Neria

Varsta : 40

MesajSubiect: Re: Rascumparati vremea!   Vin Ian 30, 2009 12:41 pm

Draga Neli,
eu una sunt o persoana impulsiva, dar de cand am fetele, mai ales pe amandoua am invatat ca fiecare clipa de relaxare e o binecuvantare jumping Si am mai invatat ceva.... daca nu ai cat de cat un program, oricat de putin schitat, nu vei putea in nici un caz sa faci cate lucruri ar trebui intr-o zi... cel putin asa e la mine....daca nu am o idee despre ce ar fi necesar sa fac intr-o zi, ma iau cu fetele sau cu cine stie ce si.... pana sa ma dezmeticesc e gata ziua... dinti
pupici

Profilul Facebook al lui Bradean Diana
Sus In jos
Daniela
De-al casei
De-al casei

Varsta : 52

MesajSubiect: Re: Rascumparati vremea!   Vin Ian 30, 2009 2:13 pm

Draga Neli, e fain sa vezi cum Dumnezeu lucreaza in viata fiecaruia in functie de circumstante !!
Eu cred ca pe undeva este o caracteristica a femeilor sa fie tot timpul active, pt ca altfel raman in urma cu treaba si se simt frustrate ca nu au facut tot ce si-au propus.
Cred ca am abia un an si un pic de cand am inceput sa simt ca nu mai sunt "fugarita" cand am de facut ceva. Inainte si cand ma duceam intr-un parc sa ma plimb si sa ma relaxez, efectiv nu puteam sa ma deconectez si nu puteam sa imi dau seama de ce, si dupa ce plecam din parc aveam senzatia ca am pierdut timpul.

Si ideea mea este ca daca nu planifici ce ai de facut, mai ales daca e ceva mai important, acel lucru se v-a amana pana iti propui un termen la care vrei sa il finalizezi. Acum incep sa invat ca faimoasa replica de la sfarsitul filmului Pe aripile vantului "Si maine mai e o zi " o putem aplica in viata noastra si trebuie sa invatam sa ne bucuram de ce putem face in fiecare zi oferita de Dumnezeu.
Cu alte cuvinte trebuie sa invatam ca (parafrazez): este un timp pt fiecare lucru, este un timp pt servici, este un timp pt relaxare si este un timp pt orice am dori la un moment dat sa facem.
Exact acum 2 zile vorbeam la servici cu 3 colegi ca avem din ce in ce mai multa aparatura care sa ne usureze munca si din ce in ce mai putin timp pt tot ce dorim sa facem. Si unul dintre colegi a spus un lucru interesant : sa facem o scrisoare la Dumnezeu sa cerem ca ziua sa aiba 24 de ore iar celalalt coleg a fost surprins ca in felul asta ar trebui sa dormim 24 ore si ar fi cam acelasi lucru la care cel cu ideea a spus ca nu, sa fie zi 24 ore si sa lucram, sa nu mai dormim, pt ca prea multe lucruri dorim sa facem si nu avem timp in orele dintr-o zi pana ne culcam. Si colega mea a spus ca ar fi interesant sa vedem cum ar fi sa fim la birou 24 de ore !!!

Oricum cred ca ar fi interesant sa facem un studiu sa vedem ce ar spune Dumnezeu in Biblie pe marginea utilizarii timpului si sa vedem cum putem aplica fiecare in dreptul ei, specific si dupa trebuinta.
Sus In jos
nikita
Femeie crestina
Femeie crestina

Varsta : 44

MesajSubiect: Re: Rascumparati vremea!   Vin Ian 30, 2009 6:11 pm

Mie imi place din cand in cand sa opresc timpul,ca sa il citez un pic pe unul din poetii nostri,mai ales atunci cand simt ca stresul si alergatura zilnica a ajuns la maxim si in ziua respectiva sa nu fac decat strict necesar,imi place si incercam weekendul sa-l avem doar pt noi ca familie cu plimbari,mers la biserica ,cu mese la care stam impreuna,cu jucatul cu fetita noastra,sa ne incarcam bateriile pt goana din timpul saptamanii,iar in fiecare zi imi place sa ma opresc o clipa si sa mi aduc aminte de Dzeu si Vesnicie,adica de timpul viitor.Personal imi place v.10 din Ps.46
Sus In jos
Neli Pus
Bine ai venit!
Bine ai venit!

MesajSubiect: Re: Rascumparati vremea!   Sam Ian 31, 2009 8:34 am

Multumesc pentru raspunsuri! flowers

E interesant sa auzi si alte pareri, care vin mai ales din partea femeilor credincioase. Faptul ca ai o credinta pe care nu o lasi doar ptr. duminica, iti schimba felul de gandire!

Diana, si eu sunt o persoana ingrozitor de impulsiva si asta nu-mi place la mine deloc! Cele mai multe greseli le fac din cauza impulsivitatii...

Daniela, foarte interesant ce mi-ai scris tu acolo! Apropo, si mie imi place Margareth Mitchell "Pe aripile vantului", dar nu am retinut expresia de la sfarsitul cartii. Da, ai parafrazat foarte fain "Si maine e o zi" - un timp ptr. orice lucru! Exact ce zicea si regele Solomon in Eclesiastul. Da, ar fi interesant un studiu despre Timp, mai ales ca Proverbe 31, in care se vorbeste despre femeia credincioasa si cum tb sa fie ea, este foarte provocator ptr. noi!

Da, Nikita, versetul 10 din Ps. 46 e foarte fain! Si noi incercam sa ne pastram week-end-ul ptr. noi. De asemenea vreau ca duminica sa fie chiar o zi speciala. Vreau sa simtim ca-i o zi mai deosebita si fac tot posibilul ca familia mea sa simta asta!

Dragele mele, mai astept si alte pareri dar pana atunci va las o frumoasa melodie, care sper ca va va trezi amintiri placute!
"Timp, incotro mergi...?"
http://www.youtube.com/watch?v=fcokoGjTpCQ
Sus In jos
nikita
Femeie crestina
Femeie crestina

Varsta : 44

MesajSubiect: Re: Rascumparati vremea!   Sam Ian 31, 2009 11:02 am

Neli draga cu melodia asta m-ai trimis la o calatorie in timp,la chiulul pe care l-am facut de la ore ca sa vad succesul epocii, Ani de liceu,mi-au amintit de emotiile ce le dadeam copiilor ,peste ani ,cand imi practicam meseria in tara si de frumusetia si nazbatiile pe care mi le faceau,eeeeeeee soare frumosi ani!Acum ma bucur de frumusetiile dariute de fetita mea care creste si odata cu ea vom retrai ani de liceu in epoca ma i moderna/Weekend plaut,fetelor.Poate stie cineva sa-mi spuna o reteta de keik. flowers
Sus In jos
Neria
Admin Neria
Admin Neria

Varsta : 40

MesajSubiect: Re: Rascumparati vremea!   Sam Ian 31, 2009 1:11 pm

Neli super videoclipul.... chiar mi-am amintit de liceu, desi faculta a fost un timp mai fain, nu credeti fetelor?!?

pupici

Profilul Facebook al lui Bradean Diana
Sus In jos
Daniela
De-al casei
De-al casei

MesajSubiect: Re: Rascumparati vremea!   Sam Ian 31, 2009 3:20 pm

Neli faina tare melodia din Ani de liceu !! Iar pt mine este in mod special pt ca eu si sotul meu am fost colegi la liceu in aceeasi clasa. Ce a fost frumos este faptul ca in timp ce am fost colegi am fost ca un frate si o sora si abia dupa ce am terminat liceul am realizat ca nu o sa ne mai intalnim zilnic si am inceput aventura vietii de prietenie, asteptarea de doi ani cat el a fost in armata..........etc.
Cat despre Pe aripile vantului eu nu am citit cartea dar stiu ca "Si maine mai e o zi" au fost ultimile cuvinte spuse in film la sfarsit si mi-au ramas ca un ecou in minte.
Fetelor am incercat ieri la servici sa gasesc un studiu biblic pe internet despre timp, dar am gasit doar unul, audio, si nu am avut inca timp sa il ascult. Trebuie sa il caut din nou astazi si sper ca diseara sa am timp sa il ascult si o sa pun si link-ul aici pt cele care inteleg in engleza.
Cat despre Proverbe 31, am postat o meditatie din ceea ce mi-a descoperit mie Dumnezeu din acest proverb, la categoria Meditatii biblice pe pagina 6.
Sper sa gasim cat mai multe lucruri interesante despre TIMP si sa le discutam in timp !!!!!!!!! kissing
Sus In jos
Neli Pus
Bine ai venit!
Bine ai venit!

MesajSubiect: Re: Rascumparati vremea!   Sam Ian 31, 2009 3:36 pm

Ma bucur ca v-a placut "Ani de liceu"!
Si mie mi-a placut mult cand am auzit-o, mi-a placut foarte mult si filmul. Erau alte vremuri pe atunci.... alti liceeni.

Daniela, multumesc mult ptr. seriozitatea ta in ce priveste studiul despre timp. Chiar voi fi interesata de el, daca pui link-ul. Fie in engleza, fie in romana sau germana.
Cat despre Proverbe 31, imi amintesc cu mare haz de o predica pe care am auzit-o pe marginea capitolului. Ne eram casatorita pe vremea aceea.... si cand am auzit predica am zis ca nu ma mai marit veci! Mda ... intre timp... m-am razgandit! dinti

Va pup si eu si week-end placut!
Sus In jos
Daniela
De-al casei
De-al casei

MesajSubiect: Re: Rascumparati vremea!   Sam Ian 31, 2009 9:57 pm

http://www.cfcindia.com/web/mainpages/topical_bible_study.php#disciplinLife

Draga Neli asta este link-ul la ceea ce am gasit despre disciplina timpului. Nu am stiut cum sa pun exact doar pt Timp. Studiul despre timp este subcategorie la "A disciplined life" care contine trei categorii:
A disciplined life:
In relation to Money
In relation to our Body
In relation to our Time

Pastorul este indian si are studii biblice , carti si audio care le ofera gratuit tuturor celor ce doresc. Din cate stiu sunt traduceri si in romana. O sa ma interesez ca nu mai stiu exact unde si cand voi afla o sa pun link-ul in romana. Oricum puteti avea o privire de ansamblu aici:

http://www.cfcindia.com/web/mainpages/home_page.php

Am luat notite si in curand o sa scriu ideile principale despre timp, sau daca Neli vei asculta si tu si vei avea timp mai mult sa scrii tu pt fetele care nu inteleg engleza o sa fie fain.

Multe binecuvantari tuturor si o duminica minunata in prezenta Domnului, in adunare !!!
Sus In jos
Cornelia Filip
Incepator
Incepator

MesajSubiect: Re: Rascumparati vremea!   Sam Feb 14, 2009 4:19 pm

" Invata-ne sa ne numaram bine zilele, ca sa capatam o inima inteleapta" ( Biblia, psalmul 91)

Atita timp cit nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina; sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfirsit. ( Kafka) ...e intr-un fel calitatea si cantitatea timpului in viata unui om.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Rascumparati vremea!   

Sus In jos

Rascumparati vremea!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Neria :: Forumul femeilor credincioase :: Despre tine, despre noi-
Mergi direct la: