Neria
Bine ati venit pe forum. Pentru a face parte din echipa noastra va rugam sa va logati.
Sa aveti o zi excelenta.

Neria

Forumul femeilor credincioase

Forum NeriaForum Neria  Site NeriaSite Neria  AcasaAcasa  PortalPortal  CautareCautare  InregistrareInregistrare  Conectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Despre mine... Despre El... Despre noi... Nou!!!
Diana
Ultimele subiecte
» Tea Time Dear (3)
Mar Sept 03, 2013 12:46 pm Scris de Beatrice

» Produse cresterea sanilor
Mier Aug 21, 2013 1:00 pm Scris de cristina90

» Cu ce ati reusit sa scapati de acnee, sau macar sa mai ameliorati situatia?
Lun Iul 22, 2013 2:47 pm Scris de maria912

» Ce suplimente ati folosit pentru a slabi?
Vin Iul 05, 2013 1:50 pm Scris de maria92

» Ce muzica va place?
Joi Mar 07, 2013 10:57 am Scris de marian011

» Recomandati un film sau o carte sau orice altceva merita sa
Lun Feb 11, 2013 11:14 am Scris de cristina34

» Stiati ca...?
Lun Ian 21, 2013 6:15 pm Scris de french79

» Devotionale
Dum Iun 24, 2012 12:38 pm Scris de Melaniuca

» NUMARUL FIAREI : 666
Dum Feb 05, 2012 2:04 pm Scris de petrut-sci7

» Prajitura cu branza
Sam Dec 24, 2011 7:47 pm Scris de Maria

» Cea mai frumoasa poza de vacanta de anul asta
Vin Dec 16, 2011 10:37 pm Scris de frz

» Avortul si implicatiile lui in viata sociala si spirituala!
Vin Sept 23, 2011 11:16 pm Scris de blaj dorina

» Cum ne mai imbracam
Vin Sept 23, 2011 11:01 pm Scris de blaj dorina

» Produse de machiaj
Vin Iul 22, 2011 7:04 pm Scris de adelina1234

» Cozonaci a la Diana
Sam Apr 23, 2011 9:30 am Scris de Maria

» Prioritati & Planificari
Dum Apr 03, 2011 11:13 pm Scris de blaj dorina

» Forum de mamici, Piticii
Dum Apr 03, 2011 10:31 pm Scris de brenda

» La multi ani Brenda !!!
Dum Apr 03, 2011 10:29 pm Scris de brenda

» Maini dibace
Mier Mar 30, 2011 11:26 pm Scris de Maria

» Ce mai gatim azi?
Mar Mar 29, 2011 10:19 pm Scris de brenda

Radio
radiocnm

radio cezareea
Radio Emanuel

Distribuiți | 

Maria - mama Domnnului Isus

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Neria
Admin Neria
Admin Neria

Varsta : 40

MesajSubiect: Maria - mama Domnnului Isus   Dum Feb 10, 2008 12:42 am

Uite Cornelia aici putem sa vorbim despre Maria - mama D-lui Isus. Asa cum ai cerut am deschis subiect nou ca sa putem discuta in voie aici despre Maria. ❤

Profilul Facebook al lui Bradean Diana
Sus In jos
Neria
Admin Neria
Admin Neria

MesajSubiect: Re: Maria - mama Domnnului Isus   Dum Feb 10, 2008 12:54 am

Citat :
As vrea sa vorbim despre Maria, mama Domnului Isus.
Dincolo de ceea ce se intimpla in lumea strict ortodoxa sau catolica cu privire la ceea ce teologii numesc Mariologie, iar crestinii evanghelici idolatrie cu referire de data aceasta la Maria, mama Domnului Isus, ce spune oare Biblia?
Maria, personaj feminin biblic despre care cititim in Noul Testament, mai precis in Evanghelii.
Ce simplu: Maria este mama Domnului Isus.
De ce spun unii nascatoare de Dumnezeu?
Sa fiu bine inteleasa, vreau sa spun adevarul biblic si asa o gasim pe paginile Scripturii ca fiind MAMA Domnului Isus.
Dumnezeu o alege, o instiinteaza printr-un inger numit Gavril, de faptul ca i s-a facut mare har, ca a capatat indurare inaintea Domnului si pe urma ca va raminea insarcinata si va naste un fiu caruia ii va pune numele Isus.
Interesant este descris acest fiu: El va fi mare, va fi chenmat Fiul Celui Prea Inalt...si imparatia Lui nu va avea sfirsit.
sau...sfintul care se va naste din tine, va fi chemat Fiul lui Dumnezeu.
Si ca sa intareasca increderea Mariei in tot ce-i spusese din partea lui Dumnezeu, ii aminteste ca niciun cuvint de la Dumnezeu nu este lipsit de putere.
Spuneti voi daca nu avem ce invata din cuvintele rostite de catre Maria?:
"iata, roaba Domnului, faca-mi-se dupa cuvintele tale."
Invatam despre - supunere si ascultare. -
sau ...SUFLETUL MEU MARESTE PE DOMNUL, SI MI SE BUCURA DUHUL IN DUMNEZEU, MINTUITORUL MEU....! invatam ceva si despre - inchinare-.
La finalul a tot ce spune Maria, observam cum ea intelege ca Domnul si-a adus aminte de indurarea Sa fata de robul Lui Israel . - invatam despre aprofundarea invataturii din Cuvintul lui Dumnezeu-.
Ce frumoase si adevarate sunt cuvintele Mariei! Sa spunem impreuna cu ea : Sufletul meu mareste pe Domnul, ...si mi se bucura duhul in Dumnezeu, Mintuitorul meu!! Asa mult imi place rostirea ei!
Maria si-a recunoscut statutul de roaba a Domnului, este de ales atitudinea ei , reverenta si inchinarea inaintea Celui proclamat ca fiind Domnul, Dumnezeul si Mintuitorul ei si al nostru.
Studierea acesti personaj biblic ne ajuta sa invatam chiar de la Maria, mama Domnului Isus ca nimeni nu poate lua locul de inchinare a lui Dumnezeu, mai mult noi sa urmam si exemplul ei de ascultare, supunere si recunoastere a Celui ce este Dumnezeul mantuitor al nostru al tuturor. Prin Credinta in Fiul sau Isus Cristos.

Ma bucur sa va spuneti in continuare parerea, biblica bineinteles.
Neria, cred ca trebuia sa dau alt titlu si nu stiu cum. ajuta-ma.
sa fie: Maria - mama Domnului Isus

Mi-am luat libertatea de a muta ceea ce a scris Cornelia despre Maria, aici, ca sa stim pe ce tema am fost provocate sa discutam. Mi se pare foarte bine venit subiectul si foarte de actualitate aceasta discutie.

Sus In jos
Daniela
De-al casei
De-al casei

Varsta : 52

MesajSubiect: Re: Maria - mama Domnnului Isus   Joi Feb 14, 2008 1:52 am

Imi place subiectul in discutie si as adauga si eu ca din cate am observat primul cuvant cu care Isus (fiul ei !!!) i se adreseaza nu este "mama" ci "Femeie...." asa cum citim in Ioan 2:4.
Maria nu s-a suparat ci ca si cum nimic nu se intamplase a spus slugilor "Sa faceti orice va v-a zice". Chiar mama lui Isus ne indeamna sa facem ce zice El si nu doar cateva lucruri ci ORICE. Orice insemnand ca pur si simplu uneori trebuie sa IL urmam fara sa punem intrebari sau sa cerem justificari de ce trebuie sa facem sau nu un lucru. Slujitorii nu l-au intrebat de ce trebuie sa umple vasele cu apa ci pur si simplu le-au umplut.
Inca un fapt biblic este ca Maria si Iosif au avut o relatie de casatorie care a inclus si aspectul sexual. Adica casatoria lor nu a fost una platonica ci una cat se poate de normala. In Biblia romaneasca scrie in Matei 1:25 ca Iosif nu a "cunoscut-o " pana nu a nascut, in biblia englezeasca scrie ca " nu au avut relatii sexuale pana cand nu a nascut pe primul sau nascut" si de aici daca sarim la Matei 12:46-49, Marcu 3:31-35 citim ca "....mama si fratii Lui ..." si din nou acelasi lucru in Luca 8: 19-21, deci logic Isus a mai avut frati nascuti de mama sa Maria si Iosif. Iar in Matei 13: 53-56 sunt mentionate si numele unora dintre fratii LUI, Iacov, Iosif, Simon si Iuda (nume de altfel intalnite si la ucenicii pe care i-a ales), nume comune si foarte des intalnite cum de altfel intalnim de multe ori intr-o comunitate de la sat sa zicem, multe femei cu acelasi nume si multi barbati pe care ii cheama la fel. Si tot in Matei 13: 56 spune clar ca avea si surori numai ca Dumnezeu nu a gasit cu cale sa le mentioneze numele si numarul. Pe unul din frati chiar il chema Iosif ca pe tatal lui, sotul Mariei.
Si imi place indemnul pe care l-am auzit de multe ori sa urmam exemplul Mariei dar sa nu il inlocuim pe Isus cu ea.
Sus In jos
Neria
Admin Neria
Admin Neria

MesajSubiect: Re: Maria - mama Domnnului Isus   Joi Feb 14, 2008 7:37 pm

Si eu o sa scriu pe subiectul asta, dar vreau mai intai sa imi fac o documentare completa.
Ca prim lucru as vrea sa mentionez un fapt care reiese din fiecare pasaj din Biblie care vorbeste despre Maria- si anume faptul ca Maria in toata viata ei, in toata umblarea ei cu Dumnezeu si cu Isus a fost plina de smerenie si de reverenta.

Sus In jos
Maria
Femeie crestina
Femeie crestina

Varsta : 43

MesajSubiect: Re: Maria - mama Domnnului Isus   Vin Mar 11, 2011 12:17 pm

Oare chiar nu mai era nimic de spus aici? writer
Sus In jos
Neria
Admin Neria
Admin Neria

MesajSubiect: Re: Maria - mama Domnnului Isus   Vin Mar 11, 2011 4:51 pm

Ba da, cum sa nu.... acuma asteptam sa vedem ce ne mai spui si tu... kissing

Sus In jos
Maria
Femeie crestina
Femeie crestina

Varsta : 43

MesajSubiect: Re: Maria - mama Domnnului Isus   Vin Mar 11, 2011 5:37 pm

Nu vreau sa vin cu tema nefacuta, asa ca am sa ma pregatesc si cu siguranta voi avea si eu ceva de spus. kissing
Sus In jos
brenda
Incepator
Incepator

Varsta : 46

MesajSubiect: Re: Maria - mama Domnnului Isus   Sam Mar 12, 2011 5:30 pm

Daniela, sunt de acord cu tot cea ai scris.Maria a fost o femeie vrednica de aceea a fost aleasa de Dumnezeu sa dea nastere fiului sau, dar de aici pana la a o venera ca pe dumnezeu sa ca pe Isus , fiul sau, e cale lunga.Intr-adevar Maria a fost denumita femeie si nu mama de insusi fìiul sau, iar dupa aceea nu gasim sa i se mai atribuie nici un rol in Biblie.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Maria - mama Domnnului Isus   

Sus In jos

Maria - mama Domnnului Isus
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Neria :: Forumul femeilor credincioase :: Femeile Bibliei-
Mergi direct la: