Neria
Bine ati venit pe forum. Pentru a face parte din echipa noastra va rugam sa va logati.
Sa aveti o zi excelenta.

Neria

Forumul femeilor credincioase

Forum NeriaForum Neria  Site NeriaSite Neria  AcasaAcasa  PortalPortal  CautareCautare  InregistrareInregistrare  Conectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Despre mine... Despre El... Despre noi... Nou!!!
Diana
Ultimele subiecte
» Tea Time Dear (3)
Mar Sept 03, 2013 12:46 pm Scris de Beatrice

» Produse cresterea sanilor
Mier Aug 21, 2013 1:00 pm Scris de cristina90

» Cu ce ati reusit sa scapati de acnee, sau macar sa mai ameliorati situatia?
Lun Iul 22, 2013 2:47 pm Scris de maria912

» Ce suplimente ati folosit pentru a slabi?
Vin Iul 05, 2013 1:50 pm Scris de maria92

» Ce muzica va place?
Joi Mar 07, 2013 10:57 am Scris de marian011

» Recomandati un film sau o carte sau orice altceva merita sa
Lun Feb 11, 2013 11:14 am Scris de cristina34

» Stiati ca...?
Lun Ian 21, 2013 6:15 pm Scris de french79

» Devotionale
Dum Iun 24, 2012 12:38 pm Scris de Melaniuca

» NUMARUL FIAREI : 666
Dum Feb 05, 2012 2:04 pm Scris de petrut-sci7

» Prajitura cu branza
Sam Dec 24, 2011 7:47 pm Scris de Maria

» Cea mai frumoasa poza de vacanta de anul asta
Vin Dec 16, 2011 10:37 pm Scris de frz

» Avortul si implicatiile lui in viata sociala si spirituala!
Vin Sept 23, 2011 11:16 pm Scris de blaj dorina

» Cum ne mai imbracam
Vin Sept 23, 2011 11:01 pm Scris de blaj dorina

» Produse de machiaj
Vin Iul 22, 2011 7:04 pm Scris de adelina1234

» Cozonaci a la Diana
Sam Apr 23, 2011 9:30 am Scris de Maria

» Prioritati & Planificari
Dum Apr 03, 2011 11:13 pm Scris de blaj dorina

» Forum de mamici, Piticii
Dum Apr 03, 2011 10:31 pm Scris de brenda

» La multi ani Brenda !!!
Dum Apr 03, 2011 10:29 pm Scris de brenda

» Maini dibace
Mier Mar 30, 2011 11:26 pm Scris de Maria

» Ce mai gatim azi?
Mar Mar 29, 2011 10:19 pm Scris de brenda

Radio
radiocnm

radio cezareea
Radio Emanuel

Distribuiți | 

Vasti - o femeie cu principii?!?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Neria
Admin Neria
Admin Neria

Varsta : 40

MesajSubiect: Vasti - o femeie cu principii?!?   Vin Feb 22, 2008 12:30 am

Oare ce putem invata de la Vasti?
Stim cine a fost ea si ce a facut?

Profilul Facebook al lui Bradean Diana
Sus In jos
Daniela
De-al casei
De-al casei

Varsta : 51

MesajSubiect: Re: Vasti - o femeie cu principii?!?   Vin Feb 22, 2008 12:42 am

Controversata intrebare deoarece este un personaj foarte putin studiat sau mai bine zis cam nestudiat. Va prezint mai jos traducerea dintr-un articol aparut anul trecut, in iulie, in revista "Woman alive" la care sunt abonata, intitulat:

A Woman of principle (O femeie a principiilor)

De citit: Estera 1

“Era totul inclus, concediu gratuit pt toti invitatii imparatului Ahasveros care domnea peste 127 tinuturi. Biblia spune ca in al 3-lea an al domniei lui a dat un ospat capeteniilor altor tinuturi, mai marii si capii tinuturilor lui si ai celorlalti imparati. Nici o cheltuiala nu era implicata pentru musafiri si mancarea si bautura erau din belsug. Si acesta nu era un sfarsit de saptamana !!! Ci o petrecere care a tinut 6 luni!
Invitatii au fost poftiti sa viziteze imprejurimile, monumentele si sculpturile si bogatia stralucita a imparatiei lui.
Cultura in acele timpuri cerea ca femeile sa nu fie vazute decat de catre eunucii care aveau in grija odaile femeilor si de sotii lor cand se casatoreau; in rest nici un alt barbat nu avea voie sa vada o femeie decat imbracata si cu fata acoperita sa i se vada doar ochii. Comform exegetilor, Vasti era o printesa babiloneana.
Versetul 9 spune ca si imparateasa Vasti a dat un ospat femeilor, presupunem celor din anturajul ei si a celor care venisera cu sotii ,deci ospetele aveau loc separat. La sfarsitul celor 6 luni, imparatul, a deschis portile gradinii si o petrecere de o saptamana pentru toti cei care erau in Susa, oamenii de rand.
La sfarsitul celor sapte zile imparatul s-a hotarat sa o puna la expozitie pe imparateasa Vasti, sa arate ca el este cel mai fericit barbat,dintre cei prezenti, datorita frumusetii imparatasei.
Nu putem presupune ca ea ar fi trebuit sa poarte cele mai modeste haine din garderoba ei si sa se infatiseze acoperita, ar fi fost fara rost, ci din contra. Si ......Vasti a refuzat!
Acesta a fost un lucru foarte neasteptat ca raspuns la instructiunile sotului dar ea era printesa, din familie reagala si isi cunostea valoarea, si frumusetea ei fizica era doar pentru admiratia si ochii sotului ei nu pentru toata lumea. In alte circumstante expunerea frumusetii ei era de negandit, deoarece nici un barbat in afara de eunuci si sot n-o vazuse vreodata descoperita. Nu ar fi putut sa dovedeasca frumusetea ei daca ar fi adus-o acoperita cum era obiceiul de a fi imbracate femeile. Ea stia ca daca sotul ei n-ar fi fost sub influenta mancarii si a bauturii nu i-ar fi cerut sub nici o forma asa ceva. (Verset 10).
Stia de asemeni ca daca ar fi dat curs dorintei imparatului ar fi adus rusine asupra casei regale si nici o femeie care ar fi vazuta de nenumarati barbati n-ar mai fi fost respectata si cu atat mai putin sotul ar mai fi respectat-o, dar se pare ca in mandria lui si in mintea lui ametita de bautura, imparatului nu-i mai pasa de principiile si regulile vremii. Imparateasa era prinsa intre doua alternative si nici una dintre situatii nu era una de victorie. In ambele alternative ea si familia ei aveau sa fie sub rusine dar ea a ales solutia cea mai onorabila si si-a refuzat sotul. Pentru ca el nu gandea limpede in acele momente nu a vazut in refuzul ei un act de intelepciune si a devenit plin de manie. (Verset 12).
Fiind deja prea departe cu mandria si mania pentru a mai decide singur, imparatul a ascultat sfaturile celor din anturaj si a consilierilor lui de a o alunga pe imparateasa sub diferite motive de nesupunere si mai tarziu a inlocuit-o cu Estera.
In consecinta, Vasti a fost o femeie cu principii care a refuzat sa isi renege aceste principii chiar cu riscul pierderii statutului regal.
Si cu toate ca imparatul si sfatuitorii lui erau orbiti, ea de fapt a fost un stralucitor exemplu de imparateasa a unui imperiu. Cu siguranta ea a fost o femeie emancipata, cu o gandire independenta, cu principii si cu un puternic caracter. Oricat a costat-o, ea a actionat cum a crezut ea ca este bine. Vasti era o femeie religioasa ca de altfel toti din acele zile, si ca parte a familiei regale trebuie ca se inchina zeilor timpurilor si cu toate astea putem recunoaste cate ceva din ceea ce Dumnezeu a pus in fiecare, principii sanatoase.
Cartea Estera este in acelasi timp povestea Esterei ca si a Vastei. Probabil ca multi dintre cei de la ospat au apreciat actiunea imparatesei dar nu au avut curajul ei de a sta ferm pe pozitie pentru principiile personale. Vasti a trebuit sa se increada in instinctele personale pentru decizia pe care a trebuit s-o ia.”

De meditat:
Ai fost vreodata nevoita sa iei decizii in care sa fie implicate principiile crestine? Ai fost in stare sa iei deciziile corecte? Daca da, cum te-ai restabilit dupa costul implicat? Daca nu, ai gasit iertarea pe care Dumnezeu vrea ca tu sa o ai? Mai stii sau ai mai citit despre alte femei credincioase sau necredincioase in care ai putut vedea cate ceva din imaginea lui Dumnezeu? Ce ai invatat de la ele?

Aici s-a incheiat articolul. Astept impresii asupra acestui nou aspect asupra imparatesei Vasti.
Sus In jos
Neria
Admin Neria
Admin Neria

MesajSubiect: Re: Vasti - o femeie cu principii?!?   Vin Feb 22, 2008 1:30 am

Fascinant!!
Ori de cate ori auzi povestea Esterei, Vasti e data numai ca un exemplu de nesupunere, e prima data cand aud despre principiile ei si despre intelepciunea ei. Asa ca mi se pare fascinant!!
Ce mi se pare mai extraordinar e insusi faptul ca indiferent ce ar fi ales ea sa faca: sa se arate musafirilor sau sa ignore cerintele imparatului; ar fi dus la exact aceleasi consecinte - fapt care trebuia sa se intample ca Dumnezeu sa isi poata implini planul de salvare a evreilor.
E extraordinar sa vezi ca desi ai mai multe optiuni, ai de fapt o singura directie pe care a stabilit-o Dumnezeu si pe care o vei urma intr-un fel sau altul.
Minunat articol, m-a pus pe ganduri....

Sus In jos
Daniela
De-al casei
De-al casei

MesajSubiect: Re: Vasti - o femeie cu principii?!?   Vin Feb 22, 2008 1:13 pm

Eu ma gandesc de multe ori ca am fost sau vom fi in situatii in care trebuie sa luam o decizie din doua (sau mai multe) si de multe ori alegem o decizie care ni se pare ca este mai corecta si mai buna ca oricare alta dar rezultatul in final nu este unul bun si ne invinovatim sau suntem invinovatiti si judecati (sau invinovatim si judecam pe altii) cum a fost Vasti, fara sa privim lucrurile si din punctul ei de vedere, al culturii si al principiilor societatii respective. Si de multe ori uitam ca indiferent de deciziile noastre bune, daca finalul este dezastruos cum a fost la Vasti, nu e pt ca am luat noi o decizie gresita si nu ne-am dat seama ci este pt ca Dumnezeu este in control si El are planurile Lui cu persoane si natiuni.
Sus In jos
Daniela
De-al casei
De-al casei

MesajSubiect: Re: Vasti - o femeie cu principii?!?   Lun Feb 25, 2008 6:12 pm

Eu din articolul respectv am vazut faptul ca o femeie din lume si chiar in imprejurarile in care ar fi putut intradevar fi si ea sub influeta bauturilor alcolice, poate da un exemplu de moralitate potrivit culturii si epocii in care traia, pt care sta ferm pe pozitie oricat ar costa-o si autorul articolului nu spune nicidecum ca Vasti ar fi un exemplu CRESTIN de urmat ci scoate in evidenta fermitatea si pozitia ei, cu orice pret, fata de un lucru pe care ea il crede gresit din punctul ei de vedere si faptul ca daca o femeie morala poate sta ferm pt princiipiile ei, lumea crestina uneori nu se poate lauda ca sta ferm,CU ORICE PRET, pt principiile crestine. Cati crestini nu am vazut cazand in pacate mai mari ca ingnorarea dorintei unui sot??? Pt ca autorul puncteaza asta foarte clar in intrebarile pe care le propune ca meditatie in care ne indeamna sa ne intrebam daca am fost nevoiti sa stam fermi pt principiile noastre sau nu , iar daca am fost fermi si asta ne-a costat ceva, poate cariera poate o relatie cu o ruda, un vecin, etc cum ne-am restabilit iar daca am picat testul daca am gasit iertarea necesara la Dumnezeu , iertare pe care El vrea sa ne-o insusim prin credinta.
Am invatat ca Dumnezeu este asemeni unui diamant cu mii de fatete si fiecare dintre noi vedem o fateta sau alta la un momnet dat din viata noastra, nu toti vedem in acelasi timp toate fatetele deci daca nu sunt de acord cu ceea ce altcineva crede, vede sau studiaza din biblie asta nu inseamna ca persoana respectiva nu poate avea dreptate.
Parerea mea este ca o persoana a carui nume Dumnezeu a gasit cu cale sa fie mentionat in biblie nu poate fi o personana anonima. Anonim inseamna fara nume!!!!
E minunat cum putem avea atatea pareri uneori pe acelasi subiect si totusi ceea ce ne uneste este aceeasi credinta in Domnul Isus !!
Asteptam si alte teme cu dezbatere si cu pareri personale.
Sus In jos
Daniela
De-al casei
De-al casei

MesajSubiect: Re: Vasti - o femeie cu principii?!?   Mar Feb 26, 2008 2:40 pm

Cornelia imi pre tare rau pt ca din toata situatia asta si dintr-o simpla comentare a unui articol care ar fi trebuit sa fie nepersonal s-a ajuns aici. Eu ma las pagubasa, nu am vrut sa te determin sa spui mai mult decat ai fi considerat tu necesar, nu am vrut sa o iei ca si cum trebuie sa marturisesti tu in mod personal cat de mult te-a costat sa stai ferm pt principiile tale. A fost pur si simplu un articol dintr-o revista crestina de aici, fara intentia de a se ajunge la justificari personale.
Fiecare e liber sa creada ce doreste, chiar daca, poate la un moment dat pentru parerea altcuiva, persista in greseala. Eu nu consider ca tu ai o parere gresita, e treaba ta inaintea Domnului ce crezi , dupa cum e treaba mea inaintea Domnului ce cred chiar daca poate pt tine parearea mea e gresita, e gresita inaintea Domnului nu inaintea ta !
Imi cer iertare in public fata de tine si fata de toate cele care poate au considerat ca am gresit; nu doresc sa fiu nicidecum pricina intristarilor tale, pricina de a te determina sa spui ce nu doresti doar sa imi justifici mie ceva, si pricina de intristare ca, poate, in viziunea ta parerile mele si ceea ce postez aici sunt gresite. Cred ca fiecare e liber sa posteze ce doreste si sa isi aiba credinta si parerile personale pe marginea oricarei dicutii.
Ma opresc aici si iti doresc sa fii binecuvatata tu , familia ta , si lucrarea pe care o faci inaintea Domnului. El iti v-a da rasplata !!!
Sus In jos
Daniela
De-al casei
De-al casei

MesajSubiect: Re: Vasti - o femeie cu principii?!?   Joi Feb 28, 2008 2:32 am

Dragele mele ma simt resposabila sa aduc o lamurire asupra mesajelor de mai sus pentru fetele care nu au urmarit acest subiect si pentru cele care se vor inscrie in viitor si vor citi acest subiect intitulat Vasti - o femeie cu principii!?!
Dupa cum vedeti se pare ca ultimele 3 raspunsuri ale mele sunt pentru o persoana imaginara dar adevarul este ca dupa mesajul postat de Diana, Cornelia Filip a raspuns si ea dar a luat totul in mod personal si a raspuns ca si cum articolul i se adresa ei, ca si cum am luat-o la intrebari cat de ferm a stat ea pt principiile ei crestine, ca si cum era obligata sa faca marturisiri nedorite, etc.
In momentul in care am vazut ca discutia noastra aluneca pe o panta nedorita am scris mesajul de mai sus in care mi-am cerut iertare cum cred ca este biblic de a proceda atuci cand involuntar faci pe cineva sa aiba ceva impotriva ta. Ca raspuns la rugamintea mea de a ma ierta, daca considera ca am gresit cu ceva fata de ea, Cornelia Filip fara nici un mesaj personal adresat mie sau altcuiva de pe forum, eventual administratorei, si sters o mare parte din mesajele in care imi raspundea la diferite subiecte si la care i-am raspuns eu la diferite subiecte, iar la subiectele la care totusi si-a lasat postate mesajele si-a schimabat numele din Cornelia in Elia.
M-am simtit datoare sa aduc lamuriri in aceasta directie pentru binele si evolutia acestui forum.
Multe multumiri tuturor care si-au facut timp sa citeasca aceste mesaje si ma rog si sper din tot sufletul ca acest forum sa se dezvolte armonios si sa ne ajute pe calea credintei noastre, prin opiniile diferite si intelegerile diferite avute pe marginea subiectelor postate, sa ne ajute in relatia noastra personala cu Domnul si in relatia noastra una cu alta.
Sus In jos
mirela
Bine ai venit!
Bine ai venit!

Varsta : 39

MesajSubiect: Re: Vasti - o femeie cu principii?!?   Joi Feb 28, 2008 11:37 pm

in cartea Oameni mari din vechiul Testament, Iosif Ton spune despre Vasti : Imparateasa aceasta e de admirat. Ea a pierdut o coroana de imparateasa pentru a-si pastra demnitatea ei de femeie.
Sus In jos
Daniela
De-al casei
De-al casei

MesajSubiect: Re: Vasti - o femeie cu principii?!?   Vin Feb 29, 2008 1:24 am

Draga Mirela nici nu stii cat de mult m-a bucurat comentariul tau, simplu si la obiect. Ajunsesem sa ma indoiesc ca mai gandesc clar !!! Ai fost o raza de binecuvantare pentru sufletul meu in seara asta dupa tot tumultul prin care am trecut de cateva zile. Ii multumesc Domnului pentru acest raspuns simplu si minunat la rugaciunea mea de a ma putea linisti !!!!!
Sus In jos
Neria
Admin Neria
Admin Neria

MesajSubiect: Re: Vasti - o femeie cu principii?!?   Vin Feb 29, 2008 2:20 pm

Ce minunat mod de a ti se raspunde la indoieli. Ce maret e Domnul nostru!!
Mirela multumim inca o data pentru mesajul postat! flowers

Sus In jos
Daniela3
Bine ai venit!
Bine ai venit!

Varsta : 49

MesajSubiect: Re: Vasti - o femeie cu principii?!?   Vin Sept 12, 2008 3:59 pm

Imi place mult ce ati scris, nu stiu ce comentarii au fost pe langa, dar pe mine m-a pus un verset pe ganduri si acesta nu a fost mentionat in discutie Estera2:1. Imparatul s-a gandit la Vasti, la ce facuse ea, si la hotararea luata cu privire la ea. Si apoi vedem ce fac aceiasi sfatuitori ai imparatului. Vasti pt imparat era mai mult decat o femeie frumoasa.....
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Vasti - o femeie cu principii?!?   

Sus In jos

Vasti - o femeie cu principii?!?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Neria :: Forumul femeilor credincioase :: Femeile Bibliei-
Mergi direct la: