Neria
Bine ati venit pe forum. Pentru a face parte din echipa noastra va rugam sa va logati.
Sa aveti o zi excelenta.

Neria

Forumul femeilor credincioase

Forum NeriaForum Neria  Site NeriaSite Neria  AcasaAcasa  PortalPortal  CautareCautare  InregistrareInregistrare  Conectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Despre mine... Despre El... Despre noi... Nou!!!
Diana
Ultimele subiecte
» Tea Time Dear (3)
Mar Sept 03, 2013 12:46 pm Scris de Beatrice

» Produse cresterea sanilor
Mier Aug 21, 2013 1:00 pm Scris de cristina90

» Cu ce ati reusit sa scapati de acnee, sau macar sa mai ameliorati situatia?
Lun Iul 22, 2013 2:47 pm Scris de maria912

» Ce suplimente ati folosit pentru a slabi?
Vin Iul 05, 2013 1:50 pm Scris de maria92

» Ce muzica va place?
Joi Mar 07, 2013 10:57 am Scris de marian011

» Recomandati un film sau o carte sau orice altceva merita sa
Lun Feb 11, 2013 11:14 am Scris de cristina34

» Stiati ca...?
Lun Ian 21, 2013 6:15 pm Scris de french79

» Devotionale
Dum Iun 24, 2012 12:38 pm Scris de Melaniuca

» NUMARUL FIAREI : 666
Dum Feb 05, 2012 2:04 pm Scris de petrut-sci7

» Prajitura cu branza
Sam Dec 24, 2011 7:47 pm Scris de Maria

» Cea mai frumoasa poza de vacanta de anul asta
Vin Dec 16, 2011 10:37 pm Scris de frz

» Avortul si implicatiile lui in viata sociala si spirituala!
Vin Sept 23, 2011 11:16 pm Scris de blaj dorina

» Cum ne mai imbracam
Vin Sept 23, 2011 11:01 pm Scris de blaj dorina

» Produse de machiaj
Vin Iul 22, 2011 7:04 pm Scris de adelina1234

» Cozonaci a la Diana
Sam Apr 23, 2011 9:30 am Scris de Maria

» Prioritati & Planificari
Dum Apr 03, 2011 11:13 pm Scris de blaj dorina

» Forum de mamici, Piticii
Dum Apr 03, 2011 10:31 pm Scris de brenda

» La multi ani Brenda !!!
Dum Apr 03, 2011 10:29 pm Scris de brenda

» Maini dibace
Mier Mar 30, 2011 11:26 pm Scris de Maria

» Ce mai gatim azi?
Mar Mar 29, 2011 10:19 pm Scris de brenda

Radio
radiocnm

radio cezareea
Radio Emanuel

Distribuiți | 

Ce mai gatim azi?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Daniela
De-al casei
De-al casei

Varsta : 52

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Dum Apr 06, 2008 4:43 pm

Fetele va invit la macare "gatita" de sotul meu rad ca asa ii place sa spuna cand cumpara ceva si eu nu trebuie sa gatesc. Asa ca aseara a comandat macare chinezeasca si care ne-a fost livrata acasa, ceea ce pot sa spun ca este mai mult decat super:

Ultima editare efectuata de catre Daniela in Vin Apr 18, 2008 11:53 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Neria
Admin Neria
Admin Neria

Varsta : 40

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Lun Apr 07, 2008 11:44 am

Daniela foarte buna mancarea gatita de Aurel, si extrem de estetica..... dinti danseaza pe noi ne primesti la bunatati din alea?!?
Si noua ne place mancarea chinezeasca de numa. E extrem de gustoasa, si spre fericirea noastra avem 2 restaurante chinezesti in Deva........ jumping

Profilul Facebook al lui Bradean Diana
Sus In jos
Daniela
De-al casei
De-al casei

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Sam Apr 19, 2008 12:01 am

Diana va asteptam cum mare placere si pe voi si pe toate care doresc sa vina. Va invit si la legume prajite cu usturoi:

si la o prajitura, gen ecler, delicioasa:
Sus In jos
Daniela
De-al casei
De-al casei

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Vin Mai 16, 2008 1:28 am

Va invit din nou la masa, de data asta miel cu menta proaspata, la tigaie, cu legume la cuptor:

Reteta:
Carne de miel pusa la marinat intr-un amestec de: o capatana de usturoi pisat, frunze de menta proaspata tocata (frunzele de la 4-5 crengute de menta), 4-5 linguri de ulei de masline si 4-5 linguri de balsamic vinegar (un fel de otet aproape negru la culoare care este un pic dulceag si grosut). Se amesteca toate si apoi se tavalesc bucatile de miel groase de 1-2 cm si eventual se lasa cateva ore la frigider sau pana a doua zi. Se prajesc direct in tigaie (fara a se mai pune ulei) la foc potrivit in jur de 5 minunte pe fiecare parte sau pana cand sunt patrunse. Se incepe prajitul carnii cu aproximativ 10-15 minute inainte de a fi legumele gata, ca sa fie toate gata in acelasi timp.
Apoi legumele: cartofi, morcovi si sfecla rosie daca nu sunt mici (noi) se taie bucati potrivite si intr-un amestec ca mai sus se tavalesc si se pun separat la cuptor unde se lasa pana se fac dupa gustul fiecaruia, mai facute sau mai putin facute. Se pun pe farfurie si se presara cu frunze tocate de menta proaspata de la crengutele ramase. Se sareaza in farfurie dupa gustul fiecaruia. Este delicios de bun !!!!
Sus In jos
Neria
Admin Neria
Admin Neria

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Vin Mai 16, 2008 1:28 pm

Cu carne de porc nu se poate face?!? Ca mie nu imi place de nici un fel carnea de miel..... giveflowers

Sus In jos
Daniela
De-al casei
De-al casei

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Vin Mai 16, 2008 11:06 pm

Draga mea poti incerca. Problema este ca eu am luat reteta de la un supermarket si asa era data. Iar aici carnea de miel nu are gustul si mirosul ca in tara, nu stiu de ce, dar ai impresia ca este orice altceva, ca nu miroase a miel. Si astia au tabieturile lor pt ca mielul il mananca cu sos de menta sau cu menta proaspata ca in reteta de mai sus, porcul se mananca cu sos de mere, curcanul cu sos de coarne, iar vita cu sos gravy ( nu il pot descrie). Toate sosurile respective seamana pe undeva cu gemurile noastre facute pt iarna, dar nu atat de dulci cu exceptia celui gravy care este sarat si total diferit. La inceput ma uitam ciudat ,ca mi se parea anormal sa mananc carne cu gem, dar dupa ce am incercat, am descoperit ca este chiar delicios.
Deci nu prea stiu ce sa spun decat ca poti incerca.
Sus In jos
Neria
Admin Neria
Admin Neria

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Sam Mai 17, 2008 12:05 am

Am mancat si eu cand am fost in Anglia, cu mai multe feluri de sos. Acel Gravy mi-a placut in mod deosebit, insa friptura de porc cu sos de mar nu am putut sa o mananc de fel. M-am rugat la fiecare inghititura sa nu cumva sa vars pana plec de la familia la care eram. giveflowers
Carnea de miel cu miros sau fara nu imi place de nici o culoare... asa ca...

Sus In jos
dana
Femeie crestina
Femeie crestina

Varsta : 60

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Sam Mai 24, 2008 10:13 pm

Pui la cuptor
1 h30 min (complexitate redusa)

Ingrediente:
4 pulpe pui, 2 cepe, o cutie de ciuperci, o cutie de rosii decojite, 1 capatana de usturoi, optional 2 ardei grasi, condimente, sare, piper, patrunjel

Mod de preparare:
Se toarna ulei intr-o tava, se asterne un strat de ceapa taiata rondele, se asaza deasupra puiul in prealabil sarat si condimentat. Se adauga ciupercile taiate marunt, rosiile si eventual ardeii taiati fasii. Se da tava la cuptor 45 min. Cand e aproape gata, se adauga usturoiul si se mai lasa 5 min.
Se poate servi cu orez cu legume.

Eu si echipa mea am lucrat pas cu pas la prepararea produsului...Va prezint si voua procesul tehnologic, pana la faza finala yumi

Sus In jos
http://www.copilarieregasita.webs.com
dana
Femeie crestina
Femeie crestina

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Sam Mai 24, 2008 10:20 pm

Si acum "Pestele surpriza", la fel, cu proces tehnologic cu tot rad

PESTE SURPRIZA

Timp de preparare:
(complexitate redusa)

Ingrediente:
500 gr.cartofi 250 gr.ton din conserva in ulei sau natural maioneza 2-3 catei usturoi sare si piper

Pentru a decora:
maioneza
castraveti murati in otet sau saramura

Mod de preparare:
Se fierb cartofii in coaja iar cand sunt gata, se curata de coaje si imediat se strivesc,asa incat devine un piure.Se face aceasta operatie cand sunt cartofii calzi deoarece se strivesc usor si apoi imediat ii amestecam cu tonul maruntit ,amestecam bine pana devine o compozitie omogena si lasam sa se raceasca.

Cand s-a racit putin compozitia, adaugam maioneza , usturoi pisat ,sare si piper. Amestecam bine, compozitia se pune pe platou,dam forma de peste, se decoreaza cu maioneza si castraveti murati,eventual si cateva felioare de masline, se da la rece cateva ore inainte de a fi servit
La reteta de baza se poate adauga si cateva hamsii tocate marunt .

Pofta buna!
Sus In jos
Neria
Admin Neria
Admin Neria

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Dum Mai 25, 2008 9:32 pm

Miaaaaaaammmmmmmmmm Dana ce bine arata si ce gustoase cred ca sunt retetele tale...
Cat de curand o sa le incerc si eu!!! Multumim de sugestii... kissing

Sus In jos
Beatrice
Webmaster
Webmaster

Varsta : 42

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Sam Mai 31, 2008 9:43 am

Moama ce tare arata si pestele supriza dar si restul..

Daniela, mancaea chinezeasca e buna, nu toata dar au niste arome dementiale... Stiu ca am mancat si noi in oras odata si ne dadeau la caserole pe strada cu bete din alea. De foame mancam si betele. Am rugat-o sa-mi dea furculita de plastic, ca altfel mancam cu mana... lol!

http://www.beatricedesign.ro
Neria
Admin Neria
Admin Neria

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Sam Mai 31, 2008 4:49 pm

Ce tare esti Bea.... rad sa mananci betele........... rad

Sus In jos
dana
Femeie crestina
Femeie crestina

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Dum Iun 01, 2008 10:06 pm

paste la cuptor delicioase

Timp de preparare:
1 h (complexitate redusa)

Ingrediente:
-350 g paste -1 ardei gras -300 g bacon -200 g ciuperci -1 ceapa -2 catei usturoi -150 g cascaval -1 rosie -4 linguri ulei de masline -100 g masline verzi
-3 oua -30 g unt -patrunjel -sare, piper

Mod de preparare:
punem pastele la fiert intr-un vas cu apa cu sare in care picuram cativa stropi de ulei sa nu se lipeasca pastele si sunt mai gustoase asa
-curatam ceapa si usturoiul, apoi le taiem marunt
-taiam cubulete ardeiul, ciupercile,baconul
-taiem feliute maslinele (e bine sa alegem din start masline feliate sa nu mai pierdem timp)
-incingem uleiul de masline in tigaie in care calim ceapa si usturoiul
-adaugam baconul,ciupercile,ardeiul, maslinele, patrunjelul, rosia si calim 3 minute, apoi punem sare, piper dupa gust.
-pastele fierte le strecuram, le clatim cu apa rece si le punem intr-o forma de yena sau in forma unde dorim sa facem pastele unsa cu unt
-deasupra se rastoarna amestecul calit usor
-batem ouale si le punem peste paste
-acoperim totul cu cascaval ras si bagam la cuptorul preincalzit 15 minute

PS De data asta am folosit tortellini cu carne dinti

Sus In jos
Neria
Admin Neria
Admin Neria

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Lun Iun 02, 2008 12:00 pm

Yam, yam ce delicios arata!!!!!!!!! superbe retetele si ce imi place cum ai tu ajutoare in bucatarie.... kissing

Sus In jos
Cornelia Filip
Incepator
Incepator

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Lun Sept 01, 2008 9:38 pm

stiu ca a fost vacanta, concedii, dar se pare ca din iunie nimeni nu mai gateste nimic.
sa fie asa?
glumesc putin...
eu iau mereu retetele, le-am scris, incercat, mincat si astept altele...
Sus In jos
Daniela
De-al casei
De-al casei

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Vin Sept 05, 2008 11:57 pm

Dana trebuie sa fie super sa ai atatea ajutoare la bucatarie si e si normal la atatea persoane care trebuiesc hranite e fain ca participa cu totii. In materie de noutati am facut ciupeci umplute la cuptor:

Am calit ceapa cu morcov ras si cozile de ciuperci maruntite si dupa ce am luat tigaia de pe foc am adaugat ou batut si condimente dupa gust si am umplut ciupercile si le-am dat la cuptor la 200 grade pt 20-25 minute. Cand le-am scos din cuptor si le-am pus pe farfurii am bagat painea in prajitor si numai bine cat s-au mai racorit ciupercile s-a prajit si painea pe care am uns-o cu unt, alaturi de ciuperci am taiat un ardei gras galben. A fost o cina delicioasa, usoara si sanatoasa.

Sus In jos
Neria
Admin Neria
Admin Neria

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Sam Sept 06, 2008 9:15 am

Yam-yam, Daniela suna excelent reteta ta... Insa la noi nu se prea gasesc ciuperci asa de mari ca alea de la voi.... kissing

Sus In jos
Daniela
De-al casei
De-al casei

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Sam Sept 06, 2008 12:15 pm

Draga mea sunt sigura ca se pot folosi si ciuperci mai mici.
Mi-am adus aminte ca pe cand eram inca in tara, tatal meu obisnuia, dupa ce iesise la pensie, sa se duca sa culeaga ciuperci si imi aducea si mie. Intr-o zi s-a dus la cules si apoi m-a sunat sa vada daca sunt acasa sa vina sa imi aduca si mie. M-a surprins ca m-a sunat deoarece avea cheie si nu conta daca sunt sau nu acasa, dar stia el de ce vroia sa fiu acasa. Cand a ajuns mi-a spus ca mi-a adus 1 ciuperca la care eu l-am intrebat cum adica doar una?? si in mintea mea ma gandeam ca nici macar eu nu ma pot satura dintr-o ciuperca, timp in care el mi-a cerut cantarul fara sa ma lase sa ii iau sacosa din mana si sa ma pot uita. Ok, i-am dat cantarul si imi arata ca arata injur de 1 kg si un pic apoi desface sacosa si imi arata ciuperca. Cred ca ochii mei se facusera cat ciuperca respectiva de uimire si neincredere ca poate fi o ciuperca atat de uriasa. Acum ma gandeam ca poate fi viermanoasa, dar a fost super, mult mai faina decat multe dintre cele mici care le gasea de obicei.
Sus In jos
Beatrice
Webmaster
Webmaster

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Joi Sept 11, 2008 1:19 pm

Noi nu avem asa ciuperci frumoase. Mai sunt uneori bureti paremi-se. Sunt fff buni, dar din astea ASA mari parca n-am vazut.

Daniela
De-al casei
De-al casei

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Vin Sept 12, 2008 11:02 pm

Dragele mele hai sa va spun cum am sarbatorit faptul ca sotul meu a reusit sa inchirieze atelierul mult dorit: Am cumparat coasta de miel preparata cu seminte de pin si cu sos pesto si am pus-o la cuptor si alaturi cartofi noi cu unt si patrunjel si ca desert un fel de tarta cu lamaie si cu o cana de ceai. Vreau sa spun ca friptura a fost cea mai buna mancata vreodata facuta de mine sau comandata la restaurant si indiferent din ce fel de carne. Cand am spus cu voce tare, sotul meu a spus ca ar fi vrut sa spuna acelasi lucru dar nu vroia sa ma faca pe mine sa ma simt rau, ca adica fripturile pregatite de mine in trecut nu ar fi fost bune:

Asa arata tavita cu mielul crud pregatit cu semintele de pin si sosul pesto:

Asa arata gatit:

Si desertul:

Sus In jos
Neria
Admin Neria
Admin Neria

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Sam Sept 13, 2008 9:56 am

Daniela si eu vin la o cana de ceai si la o tarta cu lamaie... nu de alta dar eu miel nu mananc... kissing
Splendid arata.... flowers

Sus In jos
Beatrice
Webmaster
Webmaster

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Sam Sept 20, 2008 8:26 pm

Aolica cat de bine arata totul... Moamaaaa

In comparatie cu puiul meu, ce ai facut tu este minune...

eu am facut pui cu cartofi, paine cu usturoi, si legume langa

Daniela
De-al casei
De-al casei

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Sam Sept 20, 2008 10:12 pm

Draga Bea puiul tau arata delicios pofticios !!! Iar painea cu usturoi mi-a amintit ca mai am si eu o bagheta cu usturoi in congelator si cred ca urmatorul menu yumi pe lista mea v-a fi o inspiratie din prezentarea ta !!!! thanks
Sus In jos
Daniela
De-al casei
De-al casei

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Sam Sept 20, 2008 10:19 pm

In seara asta am gatit ciuperci cu sos picant si garnitura de orez semibrun.

Sus In jos
Beatrice
Webmaster
Webmaster

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   Mar Sept 23, 2008 12:26 am

Pai da, si eu la fel o uitasem in congelator. Mi-am amintit brusc de ea... Si am bagat-o nitel la cuptor. Tareee yamii

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ce mai gatim azi?   

Sus In jos

Ce mai gatim azi?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Neria :: Forumul femeilor credincioase :: Credinciosie in bucatarie-
Mergi direct la: