Neria
Bine ati venit pe forum. Pentru a face parte din echipa noastra va rugam sa va logati.
Sa aveti o zi excelenta.

Neria

Forumul femeilor credincioase

Forum NeriaForum Neria  Site NeriaSite Neria  AcasaAcasa  PortalPortal  CautareCautare  InregistrareInregistrare  Conectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Despre mine... Despre El... Despre noi... Nou!!!
Diana
Ultimele subiecte
» Tea Time Dear (3)
Mar Sept 03, 2013 12:46 pm Scris de Beatrice

» Produse cresterea sanilor
Mier Aug 21, 2013 1:00 pm Scris de cristina90

» Cu ce ati reusit sa scapati de acnee, sau macar sa mai ameliorati situatia?
Lun Iul 22, 2013 2:47 pm Scris de maria912

» Ce suplimente ati folosit pentru a slabi?
Vin Iul 05, 2013 1:50 pm Scris de maria92

» Ce muzica va place?
Joi Mar 07, 2013 10:57 am Scris de marian011

» Recomandati un film sau o carte sau orice altceva merita sa
Lun Feb 11, 2013 11:14 am Scris de cristina34

» Stiati ca...?
Lun Ian 21, 2013 6:15 pm Scris de french79

» Devotionale
Dum Iun 24, 2012 12:38 pm Scris de Melaniuca

» NUMARUL FIAREI : 666
Dum Feb 05, 2012 2:04 pm Scris de petrut-sci7

» Prajitura cu branza
Sam Dec 24, 2011 7:47 pm Scris de Maria

» Cea mai frumoasa poza de vacanta de anul asta
Vin Dec 16, 2011 10:37 pm Scris de frz

» Avortul si implicatiile lui in viata sociala si spirituala!
Vin Sept 23, 2011 11:16 pm Scris de blaj dorina

» Cum ne mai imbracam
Vin Sept 23, 2011 11:01 pm Scris de blaj dorina

» Produse de machiaj
Vin Iul 22, 2011 7:04 pm Scris de adelina1234

» Cozonaci a la Diana
Sam Apr 23, 2011 9:30 am Scris de Maria

» Prioritati & Planificari
Dum Apr 03, 2011 11:13 pm Scris de blaj dorina

» Forum de mamici, Piticii
Dum Apr 03, 2011 10:31 pm Scris de brenda

» La multi ani Brenda !!!
Dum Apr 03, 2011 10:29 pm Scris de brenda

» Maini dibace
Mier Mar 30, 2011 11:26 pm Scris de Maria

» Ce mai gatim azi?
Mar Mar 29, 2011 10:19 pm Scris de brenda

Radio
radiocnm

radio cezareea
Radio Emanuel

Distribuiți | 

Animalute de companie!!!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Neria
Admin Neria
Admin Neria

Varsta : 40

MesajSubiect: Animalute de companie!!!   Mier Mar 12, 2008 1:32 pm

Sunteti pro sau contra animalelor de companie? Cat de indicat e sa ai un animal de companie cand ai in casa si un copilas mic?
Cum se ingrijeste un animal de companie?

Profilul Facebook al lui Bradean Diana
Sus In jos
Daniela
De-al casei
De-al casei

Varsta : 51

MesajSubiect: Re: Animalute de companie!!!   Mier Mar 12, 2008 5:51 pm

Imi place subiectul si in dreptul meu pot sa spun ca sunt si pro si contra de a avea un animal de companie. Sunt pro pt ca un animal de companie aduce de multe ori destindere si la urma urmei ca si florile de apartament pe care le crestem si care ne bucura cu frumusetea lor asa ne putem bucura si de un animal de companie cu conditia sa fie ingrijit corespunzator.
Sunt contra unui animal de companie atunci cand acesta devine mult mai importat deca un copil si cand unii parinti cearta copii cand acestia din nestiinta nu se poarta corespunzator cu animalul, moment in care copilul percepe situatia ca si cum un animal este mult mai important in viata parintilor lui decat este el insusi. Si mai sunt impotriva atunci cand copii se dovedesc a fi alergici la parul de pisica sau catel sau la puful diferitelor pasari de apartament situatie in care parintii vor trebui sa renunte la acel animal pt binele copilului.
Eu am avut pisica si perusi si pot sa spun ca atentia pe care trebuia sa le-o dau cand veneam de la servici de multe ori ma ajuta sa trec peste momentele dificile de peste zi si de multe ori am ras cu lacrimi de felul in care se juca pisica sau de felul in care baiatul perus vorbea. Si aici mi-as dori tare mult sa pot lua o pisica dar sunt proprietari, de la care in momentul in care inchiriezi o locuinta, scriu in contract ca nu permit animale in casa, indiferent de care ar fi, asa ca pana nu voi avea locuinta mea nu pot sa imi permit sa iau nici un pet.
Sus In jos
Beatrice
Webmaster
Webmaster

Varsta : 42

MesajSubiect: Re: Animalute de companie!!!   Joi Mar 13, 2008 12:18 pm

Neria a scris:
Sunteti pro sau contra animalelor de companie? Cat de indicat e sa ai un animal de companie cand ai in casa si un copilas mic?
Cum se ingrijeste un animal de companie?

Sunt de acord cu el la varste mai responsabile. 4-5 anisori. Sa aibe grija de el, sa stie sa-i poarte de grija... La varsta mica nu stiu cat de bine este... Oricum iti cam trebuie si spatiu.

http://www.beatricedesign.ro
Anlexandra
Incepator
Incepator

Varsta : 28

MesajSubiect: Re: Animalute de companie!!!   Vin Mar 14, 2008 10:10 pm

sunt de acord cu animalutzele de companie,dar depinde totusi si de casa in care sunt tinute.cand stai in apartament cred ca e bine sa ai un animalutz mic care sa nu necesite foarte mult spatiu sau sa deranjeze vecinii.nu prea sunt de acord cu catzelushii in apartamente din motivele mentionate mai sus.cat despre mica mea comoara..el e Bubu:)

Sus In jos
dana
Femeie crestina
Femeie crestina

Varsta : 60

MesajSubiect: Re: Animalute de companie!!!   Lun Mar 17, 2008 10:51 am

Iubesc animalele, asa ca am animale in ...apartament. S-ar putea sa socheze, dar am trei cateluse, mici si dragute. Doua sunt mama si fiica. N-am avut cui da puiul, nu am avut nici inima sa-l las pe strada, asa ca m-am facut cu doi. A treia catelusa e maidaneza. E luata de pe strada, deparazitata, vaccinata...rtot tacamul...S-a dovedit a fi o desteapta. In ceea ce priveste deranjul sonor, nu e problema. Nu latra decat daca suna cineva la interfon si asta pt scurt timp. Si animalele sunt ca si copiii : cum le educi, asa le ai. Asa ca m-am ocupat de ele intens, ca sa am niste fetite educate", dar sunt pline de energie.

Animalutele au o regula de respectat : nu au acces in bucatarie! In curand ne vom muta la casa si va fi mai usor pt toata lumea. Oricum, copiii mei stiu sa ofere afetiune si ingrijire unui animal...
Sus In jos
http://www.copilarieregasita.webs.com
Neria
Admin Neria
Admin Neria

Varsta : 40

MesajSubiect: Re: Animalute de companie!!!   Lun Mar 17, 2008 1:24 pm

Vai ce de animalute aveti. Si zici ca la bloc ai avut 3 catei? Eu am avut unul singur si a trebuit sa il dam ca nu se mai putea asa......
Adevarul e ca era invatat la casa, ca l-am luat de pui si l-am crescut mai bine de un an la casa. Iar cand ne-am mutat la bloc i-a fost foarte greu sa se acomodeze... era un cocker spaniel auriu, o frumusete de catel pe nume Ruby.

Noi acuma avem un papagalut, pe nume Rosco (Dania a ales numele), care e tare cuminte si galagios. Canta tot cand ar trebui sa taca :D :D :D

Profilul Facebook al lui Bradean Diana
Sus In jos
nikita
Femeie crestina
Femeie crestina

Varsta : 44

MesajSubiect: Re: Animalute de companie!!!   Lun Feb 16, 2009 2:24 pm

Si eu iubesc tare animalele,acasa aveam un caine lup,l-am luat la terminarea facultai,il chema Hadar(A murit zilelea astea)l-am crescut de mic,si cand am plecat de acasa imi amintesc ce suparat era,iar cand ma reintorsesem,peste5ani,era asa bucuros.Aici am 2 papagali,Mesa si Kesa,pe care i-am luat cand am nascut-o pe Anamaria.E frumos sa ai animale,dar si ele vor atentie si ingriire,e mai bine cand locuiesti la casa si nu la bloc.
Sus In jos
anaelis
Bine ai venit!
Bine ai venit!

Varsta : 35

MesajSubiect: Re: Animalute de companie!!!   Vin Ian 14, 2011 4:40 pm

Si noi avem 2 perusi...ea e galbena, iar el albastru...si pe amandoi ii cheama coco dinti nume dat de Elisei..si asa au ramas dinti La noi problema cu ei e ca sunt destul de salbatici...nu i-am lasat niciodata prin casa (i-am lasat odata si erau sa imi ajunga in mancarea calda )asa ca daca stiti vreo metoda de imblanzire va rog sa imi spuneti:D Cred ca sunt mai speriati si din cauza ca Elisei ii cam sperie ca se apropie brusc de colivie! Problema mizeriei am rezolvat-o cu husa transparenta pana la mijlocul coliviei asa ca toate resturile de mancare si eventualele pene, raman in husa!

Si ca sa raspund : DA sunt pro animale de companie !
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Animalute de companie!!!   

Sus In jos

Animalute de companie!!!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Neria :: Forumul femeilor credincioase :: Home Sweet Home-
Mergi direct la: