Neria
Bine ati venit pe forum. Pentru a face parte din echipa noastra va rugam sa va logati.
Sa aveti o zi excelenta.

Neria

Forumul femeilor credincioase

Forum NeriaForum Neria  Site NeriaSite Neria  AcasaAcasa  PortalPortal  CautareCautare  InregistrareInregistrare  Conectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Despre mine... Despre El... Despre noi... Nou!!!
Diana
Ultimele subiecte
» Tea Time Dear (3)
Mar Sept 03, 2013 12:46 pm Scris de Beatrice

» Produse cresterea sanilor
Mier Aug 21, 2013 1:00 pm Scris de cristina90

» Cu ce ati reusit sa scapati de acnee, sau macar sa mai ameliorati situatia?
Lun Iul 22, 2013 2:47 pm Scris de maria912

» Ce suplimente ati folosit pentru a slabi?
Vin Iul 05, 2013 1:50 pm Scris de maria92

» Ce muzica va place?
Joi Mar 07, 2013 10:57 am Scris de marian011

» Recomandati un film sau o carte sau orice altceva merita sa
Lun Feb 11, 2013 11:14 am Scris de cristina34

» Stiati ca...?
Lun Ian 21, 2013 6:15 pm Scris de french79

» Devotionale
Dum Iun 24, 2012 12:38 pm Scris de Melaniuca

» NUMARUL FIAREI : 666
Dum Feb 05, 2012 2:04 pm Scris de petrut-sci7

» Prajitura cu branza
Sam Dec 24, 2011 7:47 pm Scris de Maria

» Cea mai frumoasa poza de vacanta de anul asta
Vin Dec 16, 2011 10:37 pm Scris de frz

» Avortul si implicatiile lui in viata sociala si spirituala!
Vin Sept 23, 2011 11:16 pm Scris de blaj dorina

» Cum ne mai imbracam
Vin Sept 23, 2011 11:01 pm Scris de blaj dorina

» Produse de machiaj
Vin Iul 22, 2011 7:04 pm Scris de adelina1234

» Cozonaci a la Diana
Sam Apr 23, 2011 9:30 am Scris de Maria

» Prioritati & Planificari
Dum Apr 03, 2011 11:13 pm Scris de blaj dorina

» Forum de mamici, Piticii
Dum Apr 03, 2011 10:31 pm Scris de brenda

» La multi ani Brenda !!!
Dum Apr 03, 2011 10:29 pm Scris de brenda

» Maini dibace
Mier Mar 30, 2011 11:26 pm Scris de Maria

» Ce mai gatim azi?
Mar Mar 29, 2011 10:19 pm Scris de brenda

Radio
radiocnm

radio cezareea
Radio Emanuel

Distribuiți | 

Descrie tara/localitatea in care locuiesti cu bune si rele...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Neria
Admin Neria
Admin Neria

Varsta : 40

MesajSubiect: Descrie tara/localitatea in care locuiesti cu bune si rele...   Mier Mar 12, 2008 1:33 pm

Daca ar trebui sa faci un ghid turistic al regiunii in care locuiesti, ce ai scrie acolo? Care sunt locurile care merita vizitate, care sunt punctele forte ale regiuniii si care sunt carentele?

Profilul Facebook al lui Bradean Diana
Sus In jos
Beatrice
Webmaster
Webmaster

Varsta : 42

MesajSubiect: Re: Descrie tara/localitatea in care locuiesti cu bune si rele...   Sam Mar 22, 2008 8:51 pm

Copenhaga este capitala Danemarcei. Numele său în daneză, Kobenhavn (portul comercianților) amintește de poziția sa strategică la Marea Baltică.

Copenhaga este situată pe coasta orientală a insulei Sjaelland și în mica insulă d'Amager, față în față cu strâmtoarea Oresund. Orașele suedeze Malmö și Landskrona se află pe coasta opusă.

Populație
Populația daneză a regiunii metopolitane a Copenhei este de 1.800.000 locuitori, din care o treime locuiesc în localitatea Frederiksberg, o treime în Comitatul Copenhaga și restul în celălalte localități din regiune. Regiunea Oresund, din estul insulei Sjaelland până în vestul provinciei Skane (în Suedia), are o populație de 2.800.000 persoane.

Metroul din Copenhaga (numit doar Metro în daneză) este sistemul de metrou al capitalei daneze, Copenhaga. Sistemul a fost deschis în 2002 și are două linii și 17 stații. Rețeaua este furnizată de Metro Services A/S și proprietatea companiei Orestadsselskabet.

Trenurile de metrou sunt automatizate și nu au șofer, folosind un sistem numit "Automatic Train Control".

Sistemul are 17 stații, dintre care nouă sunt subterane și opt sunt supraterane. Design-ul stațiilor a fost realizat de compania italiană Giugiaro Design și pot fi recunoscute prin coloană de informație, 5 metri în înălțime, care este plasată în fața fiecărei stații. Toate stațiile au o lungime de 60 m și o lățime de 20 m, cu expecția stației Norreport, care are 80 m lungime. Deasemenea, toate stațiile au puncte de acces telefonic cu Centrul de Control al Metroului, folosite pentru informație sau în cauza urgențelor. Stațiile, platformele și șinele sunt realizate în așa fel că persoanele în scaun cu rotile pot folosi sistemul fără ajutor extern. Pentru siguranța călătorilor, stațiile subterane au uși de sticlă între șine și platformă. Aceste uși se deschid doar când vine trenul în stație, nepermițând accesul la șine în alt timp. Stațiile superterane nu au uși de sticlă, dar au senzore care detectează obstacole pe șine. În aceste cazuri, trenurile sunt automat oprite.

Atractia maxima o reprezinta mica Sirena.

noua ne place mereu sa ne plimbam prin zona cu mica sirena.

http://www.beatricedesign.ro
Neria
Admin Neria
Admin Neria

Varsta : 40

MesajSubiect: Re: Descrie tara/localitatea in care locuiesti cu bune si rele...   Sam Mar 22, 2008 9:09 pm

Fata ce curatenie e in metroul ala. bravo La noi nici in spitale nu e asa curat.
Frumos, abia astept sa ajung sa vad pe viu ... dinti

Profilul Facebook al lui Bradean Diana
Sus In jos
Daniela
De-al casei
De-al casei

Varsta : 51

MesajSubiect: Re: Descrie tara/localitatea in care locuiesti cu bune si rele...   Vin Sept 19, 2008 3:11 pm

Londra are o populatie de aproape 8.000.000 de locuitori din toate tarile lumii si este capitala Marii Britanii. Sunt peste 60 de regiuni (cartiere sau denumirile care sunt la noi intr-un oras pt diferentierea zonelor) fiecare fiind aproape la fel de mare cat un oras de la noi. Cartierul in care locuiesc cred ca este cu foarte putin mai mic decat orasul Galati.
Are sute de atractii turistice si pot sa spun ca am 5 ani aici si inca mai am foarte multe de vazut. Londra este impartita in 6 zone concentrice si in functie de aceste zone platesti chiria la o locuinta, platesti transportul la metrou si multe alte lucruri. Ce este interesant este ca la o locuinta cu cat esti mai spre periferie platesti mai putin dar platesti din ce in ce mai mult la metrou pentru a calatori in zona 1 care este zona centrala.
Un ex concludent: eu locuiesc in zona 3 si platesc la metrou 110 lire abonamentul pt o luna sa vin in zona 1 unde lucrez, sora mea sta in zona 5 si plateste 160 lire sa vina in acelasi loc. Eu platesc chiria in zona 3 la un apartament cu 2 camere la fel cat plateste ea in zona 5 la un apartament cu 3 camere.
Metroul are 13 linii numite Tube cu zeci de statii si fiecare linie are cate o culoare si pot fi diferentiate foarte usor, are DLR in partea de est a Londrei ceea ce Bea descria ca sunt metrouri fara conductor, sunt tramvaie in anumite cartiere, autobuze peste tot si trenuri care merg pana in centrul Londrei. Cand te uit pe o harta a metroului te intrebi unde mai sunt restul de cladiri si parcuri imense !!!!
Ca atractii turistice cele mai renumite sunt Big Ben, Palatul Parlamentului, Buckingham Palace, London Eye, Tower Bridge, Natural History Museum, The National Gallery, Kew Gardens si multe altele mai putin cunoscute in afara UK-ului dar la fel de frumoase.
Am fost de doua ori la The National Gallery, odata doar vreo ora, cu sora mea si nu am vazut mare lucru si apoi am fost cu sotul meu si din 66 de galerii imense cu picturi, cate are muzeul, am reusit in 5-6 ore sa vedem doar 10 galerii. Stiu ca m-a impresionat extrem de mult 2 picturi, una numita Taierea capului lui Ioan Botezatorul care este pusa in asa fel ca atunci cand ajungi sa o vezi te dai un pas inapoi din instinct ca sa nu fii stropit cu sangele care tasneste din gatul decapitat, atat pare de real si a 2-a pictura numita Isus inaintea marelui preot, in care Isus este in noaptea dinaintea rastignirii: sta in picioare cu mainile legate si pe un scaun la o masa sta un preot cu degetul aratator intins spre El si il acuza, totul este in penumbra, la lumina unei lumanari si in fundal se intrezaresc alte persoane. La fel pictura, este in marime naturala si este pusa in asa fel incat te simti ca esti in aceeasi incapere si asisti la judecata si te simti ca si tu il acuzi pe Isus si parca vezi lumanarea din tablou ca palpaie. Este coplesitor !!!!
In toate parcurile sunt harti din loc in loc ca sa stii unde esti, altfel te ratacesti si umbli mult si bine sa gasesti o iesire. In Kew Gardens iti da harta de la intrare ca altfel este imposibil sa vezi toate regiunile pe care le are. Noi am fost si am petrecut o zi acolo, de la ora 9 la ora 6 si am reusit sa vedem doar jumate din parc ghidandu-ne tot timpul dupa harta. Am stat doar vreo jumate de ora sa mancam la un restaurant in rest am mers si iar am mers.
Sa vezi toate aceste ai nevoie de timp si bani pt ca in multe locuri trebuie sa platesti intrarea plus ca trebuie sa mananci in oras ca nu poti sa te intorci acasa sa mananci si sa te duci din nou, iar sa cari dupa tine ceva de acasa nu prea este la indemana.
Sunt cartiere unde populatia unei tari predomina atat de mult ca atunci cand intri in ele ai impresia ca ai ajuns in tara respectiva, magazine ca in tarile respective, hainele, alimentele, totul este specific tarii de unde sunt oamenii care locuiesc in acele cartiere.
Si aici ca oriunde cand ajungi sa traiesti te obinsnuiesti cu ce e in jur, si datorita serviciului si rutinei zilnice nu ai timp sa iesi in oras sa vizitezi. Ajungi sa iesi in cartierul in care locuiesti si sa te plimbi pe acolo ca si cum ai fi in orasul din care ai venit. Ajungi sa il cunosti, sa stii la ce magazine sa te duci pt anumite cumparaturi, sa stii in ce parc mergi pt a te relaxa o ora sau doua si apoi revii acasa unde te asteapta treburile care trebuiesc facute in orice tara ai fi: curatenie, gatit, spalat, calcat, cumparaturi, etc. .
E adevarat ca situatia economica este mult mai buna aici dar pentru a reusi trebuie sa muncesti, sa accepti sa o iei de la zero si sa ai rabdare sa "urci" .

Orice altceva mai doriti sa aflati, intrebati !!!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
AncaTanner
Incepator
Incepator

Varsta : 34

MesajSubiect: Re: Descrie tara/localitatea in care locuiesti cu bune si rele...   Mier Noi 05, 2008 1:44 am

Sacramento este capitala Californiei, (din anul 1854).Orasul este amplasat pe cursul lui American River (137 km) un afluent al Râului Sacramento,localizat în Valea Centrală a Californiei (în engleză, California Central Valley), orașul este cel de-al șaptelea cel mai populat oraș al Californiei.

Orașul este centrul economic și cultural al celor patru comitate pe care se găsește zona sa metropolitană, comitatele El Dorado, Placer, Sacramento și Yolo.zona metropolitană Sacramento este cea mai mare din Central Valley și ce-a de-a patra din întregul stat California, după zona Los Angeles-Orange County, zona San Francisco Bay Area și zona San Diego.

Zona extinsă a orașului Sacramento (Greater Sacramento) a fost menționat ca fiind printre cele mai plăcute locuri de locuit din Statele Unite ale Americii, iar orașul a fost citat de revista TIME ca fiind unul dintre "cele mai integrate orașe ale Americii".

Sus In jos
nikita
Femeie crestina
Femeie crestina

Varsta : 44

MesajSubiect: Re: Descrie tara/localitatea in care locuiesti cu bune si rele...   Lun Feb 23, 2009 11:44 am

Atena este capitala Grecie,aici au luat fiinta Jocurile Olimpice,se afla Acropole care a fost una din cele 7 minuni,o priveliste minunata,e un oras frumos,vizitat de turisti in toate anotimpurile anului,datorita climei blande de aici,dar se umple de turisti vara datorita marii care il inconjoara si e deosebit de frumoasa.E un oras destul de murdar,grecii au un caracter certaret,cam lenesi,le place sa stea la vorba de dimineata pana noaptea tarziu pri cafenele ,care se gasesc la tot pasul,si se intind pe trotuare,e specific lor,la fel ca si tavernele,resturante specific grecesti.Orasul are multe zone,nu le stiu numarul si fiecare zona are primaria ei,e mare cat un oras de genul Timisoara,ca mijloace de transport autobuz,trolei,metro care este nou si inca in constructie.
Sus In jos
nikita
Femeie crestina
Femeie crestina

Varsta : 44

MesajSubiect: Re: Descrie tara/localitatea in care locuiesti cu bune si rele...   Mar Feb 24, 2009 1:38 pm

Vreau sa mai adaug cateva amanunte ce despre oras,specifice aici,orasul e impartit in patrate,si daca intrebi de o strada poti primi ca raspuns un patrat mai sun,mai jos.Autobuzele opresc in statii doar daca apesi pe un buton special,sau daca esti in satie trebuie sa faci cu mana ca la taxi.Fiecare zona are piata ei,intr-o zi a saptamani,la mine in zona e joia,se intinde pe strazi,vreau sa va spun ca e mare nu am ajuns pana in capat niciodata.Imi place ca gasesc si haine care sunt aduse din magazin cand apare colectia noua sau modele de anu trecut,la fel si pantofi si posete.Acum in aceasta perioada a reduceriilor au fost fff bune preturi datorita crizei si evenimentelor din decembrie.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Descrie tara/localitatea in care locuiesti cu bune si rele...   

Sus In jos

Descrie tara/localitatea in care locuiesti cu bune si rele...
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Neria :: Forumul femeilor credincioase :: La taifas cu voi-
Mergi direct la: